Společnost Procter & Gamble inovuje péči o tkaniny za pomoci poznatků kognitivní vědy

Praha 25. února 2015

Přední světová společnost v oblasti péče o tkaniny prozrazuje, jak psychologie a kognitivně behaviorální analýza pomáhají zdokonalovat její produkty

IMG_7987

Divize péče o tkaniny společnosti Procter & Gamble (P&G), mezi jejíž značky patří Ariel a Lenor, využívá poznatky kognitivní vědy s cílem pochopit, proč lidé přestávají nosit své do té doby oblíbené oblečení. Ve skutečnosti totiž 80 % času nosíme pouze pětinu věcí z našich šatníků[1]. P&G tyto informace využívá a vyvíjí produkty, které pomáhají prodloužit životnost a krásu oblíbeného oblečení. Podle nedávného průzkumu, který si společnost P&G nechala zpracovat, si totiž 84 % žen přeje krásu oděvům uloženým v šatních skříních vrátit.

Nejnovější výzkum společnosti P&G zjistil, že lidé jsou ovlivňováni svými smysly podstatně více, než si sami uvědomují, a v určitý moment přestávají své oblečení nosit, protože ztratilo senzorické (smyslové) vlastnosti, do kterých se původně zamilovali. Jedná se nejen o změnu konkrétního vzhledu nebo tvaru, ale také pocit při nošení či chování tkaniny. Bezděčné reakce lidského mozku na senzorické vlastnosti tkanin tak mohou snadno vést k tomu, že kdysi oblíbené oblečení odsuneme v šatníku dozadu a už jej znovu na sebe nevezmeme.

IMG_7996

Spojení poznatků kognitivní vědy s vědeckými znalostmi v oblasti péče o tkaniny a zachování jejich krásy umožňuje odborníkům z P&G zdokonalovat produkty společnosti. Cílem těchto zlepšení je pomoci dlouhodobě zachovat senzorické vlastnosti látek, abychom se z našeho oblečení mohli těšit déle.

Kognitivní věda ve službách módy: vylepšení 3krokového technologického přístupu k vláknům pro prodloužení a zlepšení senzorických vlastností tkanin

Souvislost mezi smysly a výběrem oblečení není nová. Nová je však dnešní exploze multisenzorických látek, které vídáme na přehlídkových molech a v mainstreamových obchodech s módou stále častěji. Senzorické látky čím dál více pronikají do šatníků spotřebitelů, na což společnost P&G zareagovala svým 3krokovým technologickým přístupem k tkaninám: prát, chránit a vylepšovat oblečení, které mají lidé rádi, včetně jeho vzhledu, pocitu při nošení a vůně. Oblečení často nosíme mnohem kratší dobu, než je nutné, právě kvůli tomu, že se péče o něj na tyto aspekty nezaměřuje.

Ariel

Perte, chraňte a vylepšujte své oblečení s tekutým pracím práškem Ariel a super koncentrovaným Lenorem

Nový tekutý prášek Ariel spojuje hloubkové čisticí účinky s péčí o krásu dnešních tkanin. Je určen pro spotřebitele, kteří nechtějí dělat kompromisy mezi odstraněním odolných skvrn a ochranou vláken. Jeho složení si poradí s péčí o nejrůznější materiál a už při prvním praní skvěle odstraní skvrny a ochrání a vylepší senzorické vlastnosti vašeho oblíbeného oblečení (vzhled, pocit při nošení a vůni). Ariel nyní navíc nabízí speciální aplikační uzávěr na ošetření skvrn ještě před praním, takže jeho účinky působí hluboko ve skvrně, a zároveň je šetrný k vláknům tkaniny.

IMG_8031

Nový super koncentrovaný Lenor s technologií FRESHLOCK™

Technologie FRESHLOCK™ vychází z původní technologie vonných kapslí, které mají nyní zesílenou svrchní vrstvu, takže každá kapsle dokáže v porovnání s předchozím Lenorem uvolnit více silnějšího parfému postupně a zachovat pocit ranní svěžesti oblečení po celý den. Kapsle s vůní se na oděvu uchytí v poslední fázi pracího cyklu a následně se při tření (například při oblékání nebo doteku) narušují a postupně uvolňují parfém. Oblečení je proto až dvanáct hodin svěží a při nošení krásně voní.

Jana Fickerová

[1] Oprah Fall Shopping Guide, 2009, http://www.oprah.com/style/Fall-Shopping-Guide_1

O Redakce