Festival vína Český Krumlov® přichystal pro své návštěvníky opravdové degustační lahůdky – noblesní vína z vinice italského markýze, víno z vinotéky francouzského prezidenta nebo zdraví prospěšné, moravské červené víno Bona Dea. Unikátní chutí oplývají také autentická vína starých vinic nebo vína pocházející z netradičních vinařských oblastí. To vše a mnohem více ochutnají milovníci vína během listopadu v Českém Krumlově.

Celý festival symbolicky zahájí 6. listopadu výsadba již druhé viničky v Českém Krumlově. „V loňském roce jsme vysadili první hlavy révy vinné v klášterní zahradě a letos jsme pro další viničku našli neméně atraktivní místo, kde dodnes pobývají múzy umělců. Jedná se o malebné terasy u Zahradního ateliéru Egona Schieleho.“, sdělil Miroslav Reitinger, jeden z pořadatelů festivalu.

Jedním z generálních partnerů festivalu se stala společnost Premier Wines & Spirits (PWS), která v České republice prodává špičková vína a destiláty z celého světa. Zahajovací program završí galavečer právě pod její taktovkou. „Představím prvotřídní vína z našeho portfolia. Ta si přítomní budou moci vychutnat v kombinaci s moderní gastronomií, která vínům padne na míru,“ popisuje Jakub Přibyl, vyhlášený nejlepší sommeliér v České republice a head sommeliér PWS. Šestichodové menu k vínům připraví uznávaný šéfkuchař Jan Punčochář se svým týmem z pražské restaurace Grand Cru Restaurant & Bar.

Také v letošním roce přicválá ve středu 11. listopadu na náměstí Svornosti svatý Martin a přiveze první víno roku, které společně otevřeme a ochutnáme v 11 hodin a 11 minut. Následně Svatomartinské víno poputuje do vybraných místních restaurací, kde si až do neděle 15. listopadu pochutnáte na svatomartinské huse v různých, i netypických variacích. Tento slavnostní den vyvrcholí Svatomartinskou veselicí za doprovodu cimbálovky v místním hostinci DEPO.

Festival je ale i o setkávání se s milovníky a především znalci vína. „Uznávaná sommeliérka Klára Kollárová naváže na loňský úspěšný program a speciálně pro českokrumlovský festival si připravila zábavně-poznávací historicko-vinařsko-kulturní degustaci s názvem UNESCO & VÍNO II. Jedni z nejlepších sommeliérů ČR, Ivo Dvořák a Michal Šetka zase provedou víny z významných světových apelací“, prozradil Václav Pecha, jeden z organizátorů festivalu. Program Víno & Gastronomie & Kultura prochází celým festivalem a přináší další festivalovou nabídku restaurací a kulturních programů. Mimo jiné se během degustací dozvíte, jak prospěšné může být kvalitní víno pro zdraví, nebo vás Ivo Dvořák uvede do světa degustace vína.

Zlatým hřebem festivalu bude Zámecká slavnost vína v sobotu 21. listopadu. Veřejností oblíbená degustační a prodejní přehlídka vín představí přibližně 28 vinařství a nabídne řízené degustace. Například již zmíněná Premier Wines & Spirits nabídne degustace vín ze všech koutů světa od Chile, přes Argentinu až po Francii a vybraná vína půjde koupit i za zvýhodněnou festivalovou cenu. “Snažíme se každý rok prezentovat kvalitní tuzemské i zahraniční vinaře. Někteří vinaři se na festival rádi vracejí, ale můžeme se těšit i na nováčky. Návštěvníkům přehlídky chceme nabídnout pestrý výběr. Mohou na přehlídce ochutnat vína z různých oblastí, vína vyráběná různými technologiemi, mladá i archivní vína apod.“, přiblížil Pavel Fučík, jeden z organizátorů festivalu.

Více informací na www.festivalvinack.cz

Festival vína Český Krumlov ® 2015

Slavnostní výsadba vinné révy

pátek 6. 11., 15.00 hod., terasy Nad Střelnicí

Slavnostní výsadba vinné révy na terasách Nad Střelnicí, nedaleko zahradního ateliéru Egona Schiele.

Zahajovací galavečer Premier Wines & Spirits

pátek 6. 11., 19.00 hod., Jezuitský sál hotelu Růže

Slavnostní večer, kde uznávaný sommeliér Jakub Přibyl představí špičková vína ze sortimentu Premier Wines & Spirits ve spojení s moderní gastronomií v podání šéfkuchaře Jana Punčocháře.

Slavnostní příjezd sv. Martina a otevření Svatomartinského vína

středa 11. 11., 11.11 hod., náměstí Svornosti

Slavnostní příjezd sv. Martina se Svatomartinským vínem, ochutnávky svatomartinského vína

Svatomartinská veselice

středa 11. 11., 17.30 hod., hostinec DEPO

K poslechu i tanci zahraje cimbálovka, ochutnávky Svatomartinského vína a tradiční Svatomartinská husa

Svatomartinské víno a menu

středa – neděle 11. 11. – 15. 11.

Tradiční svatomartinská husa v různých variacích v partnerských restauracích

Víno & Gastronomie & Kultura
30. 10. – 28. 11.

Speciální festivalová nabídka restaurací, setkání u sklenky se znalci vína – viz níže

Zámecká slavnost vína – degustační a prodejní přehlídka vín

sobota 21. 11., 14.00 – 22.00 hod., Zámecká jízdárna

ŘÍZENÉ DEGUSTACE:
16.00 hod. JAUNEGG
Málokdy se naskytne možnost ochutnat takovou selekci vín z rakouského Štýrska. Během degustace ochutnáte nejen místní vyhlášené Sauvignony, ale také další vína z moderního vinařství Jaunegg.
17.00 hod. KRÁSA CUVÉE (Premier Wines & Spirits)
Krásu, kterou skrývají cuvée, odhalíte během degustace těchto vín z Francie, Itálie, Španělska a Argentiny.
18.00 hod. MALÁ ŠKOLA SABRAGE (Proqin)
Martin Prokeš, trenér trojnásobného mistra ČR v sabráži, vás uvede do tohoto umění. Vlastnoručně odseknutá lahev sektu zůstane účastníkům.
19.00 hod. PINOT FAMILY (Premier Wines & Spirits)
Odstíny a chutě pinotu z Francie, Itálie, ale také Nového Zélandu poznáte během této řízené degustace.
Představení tuzemských a zahraničních vín – 28 vinařství a více než 250 vzorků vína

Prodej vín za zvýhodněnou festivalovou cenu

Bohaté studené i teplé občerstvení

Od 22.00 hod. AFTERPARTY v restauraci Krumlovský mlýn – rockový koncert kapel Kambodža a Seven‘s, pro návštěvníky přehlídky vstup zdarma

Víno & Gastronomie & Kultura

10., 18.00 hod. MARCHESI DI GRESY – aristokratická noblesa z Piemonte, Restaurant
Švamberský dům Noblesní vína z vinice italského markýze představí sommeliér Jiří Markuzzi.

K degustaci bude podávána místní specialita – rumpsteak „Bazilišek“.

10., 15.00 hod. RÉVA VINNÁ V NETRADIČNÍCH OBLASTECH, Kláštery Český krumlov
Odborník Lubomír Lampíř přiblíží specifika pěstování vinné révy v netradičních oblastech a o unikátní chuti výsledných vín přesvědčí následná degustace.

11., 19.00 hod. VALTICKÉ MORAVÍNO S JIHOČESKOU MADETOU, Retro Café
Degustací moderních a cenami ověnčených vín z produkce vinařství Moravíno provede sommeliér Slavo Genšiniak a bude doplněna lahodnými sýry Madeta.

11., 18.00 hod. VINAŘSKÉ PUTOVÁNÍ PO BORDEAUX, Le Jardin Restaurant – hotel Bellevue Víno z vinotéky francouzského prezidenta nebude chybět na degustaci vín z nejslavnější vinařské oblasti, která představí Christophe Garnier, významný francouzský enolog.
11., 18.00 hod. PÁLAVSKÝ TANZBERG, restaurace Petr Vok – hotel Zlatý Anděl
Vína svěží, čistá a energická, ve kterých se odráží jedinečný terroir Pálavy, ochutnáte při degustaci vinařství Tanzberg za účasti majitele Vladimíra Železného.

11., 19.00 hod. JIHOAMERICKÝ VEČER ASADO, Katakomby Grill Restaurant
Osvědčená kombinace argentinských vín a hovězích steaků potěší nejednoho gurmána. Atmosféru dokreslí latino salsa band.

11., 19.00 hod. Čtyři odstíny Pinotu, Hospoda 99
Václav Pecha odhalí různé odstíny Pinotu, neboli Rulandského, a především různé charakteristické chutě těchto odstínů.

11., 19.00 hod. KLÁRA KOLLÁROVÁ – UNESCO & VÍNO ii., café.bistro.winebar KOLEKTIV
Zábavně-poznávací historicko-vinařsko-kulturní degustace pod vedením půvabné sommeliérky Kláry Kollárové.

11., 18.00 hod. 270 let šampaňského domu Moët & Chandon, Egon Shiele Café
Ambassador značky Moët & Chandon pro Českou republiku Jakub Dubský představí současnou kolekci jednoho z nejznámějších šampaňských domů včetně výjimečných ročníkových Grand Vintage Champagnes 2006.

11., 19.00 hod. WACHAU – kulinářská perla Dunaje, restaurant Jakub
Kulinářské bohatství nejslavnější rakouské vinařské oblasti okusíte při degustaci vín doplněné o ochutnávku regionálních pokrmů. Degustace se zhostí rakouští vinaři manželé Schmelzovi.

11., 19.00 hod. ZDRAVÍ A VÍNO, ANEB JAK SI PRODLOUŽIT MLÁDÍ?, Renesanční sál Vlašského Dvora
Dana Odehlanalová, sommeliérka společnosti ResVinia, prozradí, jaké příznivé účinky má pravidelné pití přiměřeného množství vína na lidský organismus, a provede degustací. Pro zájemce připraveno degustační menu v restauraci.

11., 19.00 hod. BURGUNDSKEM S MICHALEM ŠETKOU, restaurace Konvice
Francouzskou oblastí zaslíbenou vínu provede vynikající český sommeliér a odhalí tamní vinařské

poklady.

11., 19.00 hod. CHUTĚ MAĎARSKÉ ŠOPRONĚ – VEČER S PŘÍVLASTKEM FIDELISSIMA,
Muzeum marionet

Degustace vás zavede do maďarského města Sopron, které se pyšní titulem nejvěrnější město – Civitas Fidelissima, které je proslulé svými památkami, ale také vynikajícím vínem.

11., 20.00 hod. VINAŘSKÝ DUEL, Papa’s Living restaurant
Držitel rytířského řádu „Chevalier du Tastevin“ Mirek Hrabal porovná mladá vína s víny archivovanými 7 a více let, obojí z významných evropských vinařských regionů.

11., 18.00 hod. VÍNA STARÝCH VINIC, Vinotéka sv. Kryštofa
Ochutnáme AUTENTICKÁ VÍNA starých vinic, která jsou vyráběna tradičním postupem a získávají tak, pro dnešní dobu, specifické aroma i chuť.

11., 19.00 hod. MUNDUS VINI, restaurace Tenis – Centrum
Špičkový sommeliér Ivo Dvořák představí světová vína z nejvyhlášenějších apelací ve spojení s mezinárodní gastronomií z dílny šéfkuchaře Reného Vrby.

11., 14.00 hod. DEGUSTÁTORSKÉ MINIMUM – úvod do světa degustace vín, restaurace Tenis Centrum Špičkový český sommeliér Ivo Dvořák Vás provede základy umění degustace vín. Dozvíte se něco o základech senzorického hodnocení vína, vadách vína a dalších dovednostech sommeliéra.
DOPROVODNÝ PROGRAM:

Festivalové víkendy – degustace vín a čokolád v Eve Style Showroom

Předprodej: Infocentrum Český Krumlov, náměstí Svornosti 2, T: 380 704 621, E: tickets@ckrumlov.info