Festival na téma české zahraniční rozvojové spolupráce, čtvrtek 17. září 2015, 13.00 – 21.00 hod., Praha – park Kampa.

V rámci Evropského roku pro rozvoj 2015 pořádá Česká rozvojová agentura ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí ČR a dalšími partnery festival pod širým nebem s názvem Český rozvojový den. Zdarma přístupný festival nabídne bohatý kulturní program a informace o zahraniční rozvojové spolupráci. Návštěvníci se budou moci mimo jiné seznámit se zeměmi, v nichž Česká republika pomáhá.

Český rozvojový den startuje v Praze na Kampě ve čtvrtek 17. září ve 13.00 hodin a potrvá do 21.00. „Záměrem akce je představit zahraniční rozvojovou spolupráci široké veřejnosti jednoduchou a přívětivou formou,“ uvedl Michal Kaplan, ředitel České rozvojové agentury, která akci pořádá. Pro návštěvníky je připraven bohatý doprovodný program včetně interaktivních a naučných aktivit pro rodiny s dětmi. Odpoledne a večer zpestří vystoupení řady hudebních uskupení.

Nad akcí převzal záštitu předseda vlády ČR pan Bohuslav Sobotka. V rámci doprovodného programu předá ministr zahraničních věcí pan Lubomír Zaorálek ocenění pro vítěze dětské výtvarné a fotografické soutěže. Nejlepší české kresby a fotky na rozvojová témata si budou moci návštěvníci přímo na místě prohlédnout. Tato soutěž je zároveň organizována i ve třech ostatních státech Visegrádské skupiny. Vítězná díla ze všech zemí budou pro veřejnost vystavena v Plzni – Evropském městě kultury – v říjnu 2015, v Brně během prosince a zároveň v mnoha městech Slovenska, Polska a Maďarska.

Prostřednictvím informačních stánků se bude na akci prezentovat 10 zemí, v nichž ČR realizuje rozvojovou spolupráci. Jde o Afghánistán, Bosnu a Hercegovinu, Etiopii, Gruzii, Kambodžu, Kosovo, Moldavsko, Mongolsko, Srbsko a Zambii. Kromě kultury, produktů či národní kuchyně daných zemí se na stáncích představí některé nestátní neziskové organizace, soukromé firmy a státní instituce, které v daných zemích realizovaly či stále realizují úspěšné rozvojové projekty.

Na hlavním pódiu zahraje např. hudební skupina TOP DREAM COMPANY propojující žánry funk, soul, disco & groove. Dále se veřejnosti představí kapela CIRCUS PROBLEM, která návštěvníkům nabídne tak trochu bláznivou kombinaci lidové hudby, diskotékového beatu a popu. Balkánské rytmy uvede skupina BALKAN FAMILY. Celé odpoledne zpříjemní svým mixem DJ Dimitri from Chair (Makedonie). Kromě hudební produkce budou pro návštěvníky připraveny také hudebně-taneční workshopy, vědomostní soutěže či výtvarné dílny. Lidé si budou moci projít slepeckou dráhu, vytvořit si vlastní placku nebo se nechat zvěčnit ve fotokoutku. Na vedlejší scéně se budou po celé odpoledne promítat dokumenty s rozvojovou problematikou.

Festival Český rozvojový den je součástí série kulturně-informačních akcí o globálním rozvoji, které se pod hlavičkou Českého rozvojového týdne uskuteční od 14. do 20. září v Praze a dalších městech ČR. Od 14. do 24. září bude na Kampě instalována také výstava zachycující českou rozvojovou spolupráci v partnerských zemích.

Vstup na festival je pro účastníky zdarma. Podrobné informace k akci naleznete na webu i facebooku.

Ladislav Koubek

Evropská unie již tradičně vyhlašuje na každý kalendářní rok jedno celospolečenské téma v rámci tzv. evropského roku, a snaží se o něm podnítit diskusi na domácí úrovni i mezi členskými státy EU. Evropský rok pro rozvoj 2015 (EYD2015) je první evropský rok, který se zaměřuje na téma mimo území EU, konkrétně na úlohu Evropy ve světě. Cílem EYD2015 je informovat občany EU o zahraniční rozvojové spolupráci, upozornit na výsledky, jichž Evropa jako globální hráč dosáhla a rovněž zapojit do diskuse širokou i odbornou veřejnost. Více informací o EYD2015 naleznete na internetových stránkách Evropské komise na adrese: https://europa.eu/eyd2015/cs