Renáta Kaiserová – Kytice Karla Jaromíra Erbena

Praha 24. března 201724

Básnickou sbírku Kytice od Karla Jaromíra Erbena jsem chtěla ilustrovat už když si můj přítel koupil bibliofílii ilustrovanou Jindřichem Pilečkem. Nápad vytvořit cyklus linorytových exlibris měl ale sběratel pan Luděk Kříž, který si ode mě objednal 6 prvních linorytů. První ilustrovanou básní byl vodník pro Elišku Křížovou. Mojí vizí byla dívka, která se stala nedobrovolnou matkou, smutná se stará o vodnické miminko, ozdobená květem leknínu, vodník jakoby nezúčastněně sedí na vrbě a ze šosu mu kape. Vrba pro Pavlu Křížovou se opět řadí do série básní o podivném mateřství. Matka se změní ve vrbu, která touží i nadále přivinout své dítě v peřince.

Ztráta matky pravděpodobně K. J. Erbena velice inspirovala. Polednice pro Luďka Kříže děsí už děti školou povinné desítky let, kdy jsou nuceny recitovat zpaměti zoufalé verše. V mé grafice Polednice vyzývá právě tato stará pokřivená osoba matku, aby jí vydala zlobivé dítě, ale maminka ho příliš tiskne v obavě ztráty, až ho zadusí. Zlatý kolovrat pro Jakuba Kříže je natolik drastický, že jsem raději zvolila konečnou fázi, kdy dobrý kouzelník složil Doru a král si jí z lesa odváží na koni, šťastný že jí našel. V básni Kytice pro Luďka Kříže malým dětem zemřela milovaná matka, oni jí oplakávají u hrobu a jedna z dívek drží v rukách mateřídoušku  . Věří že se v ní matka proměnila. V poslední básni Poklad pro L. Kříže jsem zachytila maminku právě ve chvíli kdy si uvědomila, že žádné bohatství jí nevynahradí její milované dítě. Už nevidí vysněné drahokamy jako dřív a jen drží znovu nalezené  dítě a pláče radostí. V exlibris Holoubek pro Helgu Becker Bickerich vidíme letícího holuba kroužícího nad zrádnou rozčeřenou vodou ze které trčí jen noha a ruka topící se ženy, do pozadí jsem umístila dub s kamenným křížem jako připomínku neštěstí.

Svatební košile pro Miroslava Nešveru musely obsahovat dívku s uzlíčkem košil, v ruce růženec kostlivce v kápi ukazující na kapli – jeho hrad.  Podmínkou byli i pes co vyje divnou věc a sovička kulich  co hlásá v povětří. Obtížnou volbou bylo ztvárnění Dceřiny kletby pro Dušana Sazovského, musela jsem zvolit chvíli, kdy dcera pod tlakem výčitek že zabila vlastní miminko zvolí oběšení na konopném provaze a matka, která jí k činu dohnala si zoufá. Pan Sazovský nakonec zvolil pouze nápis pod tiskem, tudíž tato grafika není exlibris, ale pouze volná grafika. Záhořovo lože pro Pavlu Horskou bylo těžký oříšek, Nakonec jsem umístila ďábla s úpisem nad lože a Záhoře samotného jsem ukryla pod postel, kde se krčí strachy. Lilie pro mne prochází každou noc proměnou v květ lilie. Dvě dívky v básni Štědrý večer pro Marii Urbanovou klečí u prosekaného ledu a hledají vizi budoucnosti na hladině rybníka. Poslední Věštkyně pro Jaroslava Hrabce věští z koule a nad ní plavou atributy jako kolébka plovoucí na divoké vodě, plačící oko a zvonec ohlašující konec.

Renáta Kaiserová

O Redakce