Herečka Martha Issová podpořila programy UNICEF na pomoc syrským dětem

Praha 26. února 2015

Válečným konfliktem v Sýrii, který pustoší zemi dlouhé čtyři roky, nepředstavitelně strádá již 7,3 milionu dětí, z nichž 1,7 milionu jsou dětští uprchlíci v sousedních zemích – Jordánsku, Libanonu, Iráku a Turecku.

1 2

UNICEF v Sýrii působí trvale. Poskytování pomoci od počátku konfliktu však ztěžuje nutnost zajištění bezpečnosti humanitárních pracovníků a nepřístupnost míst, kde probíhají boje. UNICEF i v oblastech bojů přesto pomáhá zřizováním mobilních zdravotnických týmů pro poskytování krizové pomoci obyvatelům zasažených oblastí a životně důležitou pomoc poskytuje také rodinám, které po ztrátě domova nalezly dočasná útočiště v opuštěných školách nebo v uprchlických táborech zřízených mimo místa bojů – většinou u hranic se sousedními zeměmi.

3 4

Krizová pomoc UNICEF dětem a rodinám uprchlíků v sousedních zemích spočívá především v zajišťování bezpečných míst pro děti, přístřeší, nezávadné vody, hygieny a sanitace, léků a zdravotnických potřeb, očkování dětí, terapeutické výživy, vzdělávání, poradenství a psychosociální pomoci traumatizovaným dětem. Prioritním úkolem UNICEF je také zajištění co nejrychlejšího návratu dětí do škol (v Sýrii i v uprchlických táborech sousedních zemí) a vyhledávání a ochrana dětí, které se v průběhu konfliktu ztratily nebo přišly o své rodiče.

Důležitou součástí pomoci UNICEF strádajícím syrským dětem v zimním období jsou dodávky teplého oblečení a dalších potřeb na ochranu proti chladu. Jen do konce roku 2014 distribuoval UNICEF zimní dětské oblečení, přikrývky, nepromokavé plachty, potřeby na topení a další pomoc celkem pro více než 900 000 dětí – v Sýrii (350 000 dětí), Iráku (200 000 dětí), Jordánsku (100 000 dětí), Libanonu (200 000 dětí) a Turecku (62 000 dětí).

5 6

K pomoci českého UNICEF syrským dětem se připojila herečka Martha Issová, která díky blízkým kontaktům se svými syrskými příbuznými situaci dětí i dospělých obyvatel Sýrie velmi dobře zná. „O situaci v uprchlických táborech a o pomoc humanitárních organizací, jako je UNICEF, se hodně zajímám – i proto, že moje sestřenice pracuje jako psycholog v uprchlických táborech OSN v  Jordánsku,“ řekla Martha Issová. „Naposledy jsem v Sýrii byla před sedmi lety. Je těžké si představit, že místa, která jsem tak dobře znala, jsou teď zničená a lidé museli opustit své domovy. Jsem přesvědčená, že povinností každého, kdo žije v dostatku a bez problémů, je pomoci těm nejpotřebnějším – a k těm právě teď bezesporu patří syrské děti. Současné syrské děti si svůj pohled na svět vytvářejí v těch nejhorších možných podmínkách, a dostane-li se jim teď pomoci, v budoucnu se nám to pozitivně vrátí. Svět bude takový, jaké jsou naše děti.“

Ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba k podpoře Marthy Issové řekla: „UNICEF právě teď pomáhá dětem v 71 krizích, způsobených přírodními katastrofami, ozbrojenými konflikty nebo rychle se šířící epidemií. Právě vysoký počet současně probíhajících krizí způsobuje, že dlouhodobé problémy se z titulních stran médií brzy vytrácejí. Na pomoc syrským dětem jsme u nás loni získali 311 540 Kč, další pomoci je však i nadále zapotřebí. Zapojení Marthy Issové do kampaně UNICEF na pomoc dětem strádajícím zimou v Sýrii a okolních zemích si proto nesmírně vážíme.“

Jak můžete pomoci:

  • příspěvkem na sbírkový účet UNICEF ČR č. 11771177/0300, v.s. 805
  • nákupem certifikátu Dárku pro život v podobě přikrývky nebo jiného vhodného

Dárku pro život z naší nabídky na www.unicef.cz

  • odesláním dárcovské SMS ve tvaru DMS UNICEF na číslo 87777

(Cena DMS je 30 Kč, UNICEF od Vás obdrží 28,50 Kč.)

UNICEF (Dětský fond OSN) pracuje ve více než 150 zemích světa, kde dětem pomáhá přežít a podporuje jejich všestranný rozvoj. Zajišťuje pro ně zdravotní péči, výživu, pitnou vodu a hygienu, základní vzdělání a ochranu před násilím, zneužíváním a riziky nemoci AIDS. Práce UNICEF je financována výhradně z dobrovolných příspěvků a z prodeje zboží. Největší část pomoci směřuje do těch částí světa, kde je situace dětí nejtíživější – do rozvojových zemí a do oblastí zasažených přírodní nebo válečnou katastrofou.

Copyright všech fotografií: Foto František Géla

www.unicef.cz

Rosa Šimberská

 

 

 

 

O Redakce